Wykonywanie bardziej skomplikowanych i precyzyjnych elementów drewnianych nie zawsze jest możliwe przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi jak wiertarka. Często niezbędne okazuje się sięgnięcie po bardziej profesjonalne narzędzia do drewna, jak frezarki, a już szczególnie efektywne okazuje się wykorzystanie technologii CNC. Co jeszcze warto wiedzieć o frezowaniu drewna?
Możliwości frezarek
Główne zastosowania frezarek przy obróbce drewna można w skrócie scharakteryzować jako wykańczanie kantów, wycinanie rowków, tworzenie kanałów, otworów o różnych kształtach i wymiarach, zaokrąglanie brzegów. Służy także do wycinania wzorów i przetłoczeń w powierzchniach drewnianych.
W zależności od planowanej pracy możemy wybierać spośród kilku typów frezarek. Najbardziej rozpowszechnioną i polecaną początkującym jest frezarka górnowrzecionowa. Charakteryzuje się tym, że jej głowica znajduje się bezpośrednio nad stołem, co ułatwia pracę.
Innym, popularnym typem frezarek do drewna jest frezarka dolnowrzecionowa, jak sama nazwa sugeruje, jej głowica znajduje się pod stołem. Jest to bardziej efektywne narzędzie do drewna, ale trudniejsze w obsłudze i przeznaczone raczej do bardziej profesjonalnych prac, prowadzonych na większą skalę. Niezależnie od dokonanego wyboru są one najlepszym wyborem, jeśli chodzi o narzędzia do drewna.
Narzędzia CNC
Jeśli myślisz o rozpoczęciu obróbki drewna na większą skalę, a budżet na to pozwala, dobrym kierunkiem rozwoju jest zainwestowanie w narzędzia CNC, choćby we frezarkę CNC. Umożliwi to znaczne przyspieszenie prac, a wyprodukowane elementy będą wyższej jakości, dokładniejsze i o wysokiej powtarzalności. Warsztat wyposażony w narzędzia CNC staje się także miejscem bardziej bezpiecznym, dzięki mniejszym wymaganiom wobec pracownika, w zakresie regulacji głębokości i umiejscowienia frezu.
Ostrzenie narzędzi
Niezależnie, czy zdecydujesz się na używanie frezarki dolnowrzecionowej, górnowrzecionowej, manualnej czy typu CNC, aby praca była wykonywana bezpiecznie, efektywnie i z dobrą jakością, musisz mieć ostre narzędzia. W przeciwnym razie udział strat w pracy będzie zbyt wysoki, zarówno w zakresie materiału, jak i czasu zmarnowanego na próby obsługi urządzeń. Ostrzenie narzędzi jest umiejętnością, w którą warto zainwestować, a która dość szybko się zwróci, umożliwiając płynną produkcję.