Skip to content Skip to footer

Przyszłość budownictwa

Podłogi z tworzyw sztucznych, z racji ich niskiej ceny i dobrej jakości stają się coraz bardziej popularne. Rosnące ceny tradycyjnej glazury oraz horrendalne stawki ekip budowlanych powodują, iż popularność w wylewce podłóg domu i garażu zyskują żywice poliuretanowe. Jakie parametry ma ten materiał i co trzeba wiedzieć chcąc go użytkować? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Przygotowania do wylewki

Podłoże do wykonania wylewki poliuretanowej należy przygotować nieco inaczej niż w przypadku podłoża tradycyjnych płytek czy materiałów podłogowych. Przede wszystkim wylewka musi mieć podłoże idealnie gładkie, nie można tu wyrównać niedoskonałości klejem/zaprawą. Toteż przygotowując się do zalania posadzki z poliuretanu warto wyrównać powierzchnię za pomocą tarczy diamentowej i odkurzyć. Potem całość warto pokryć wylewką samopoziomującą, która stanie się właściwym podłożem końcowej wylewki poliuretanowej.

Żywice poliuretanowe – użycie

Żywice poliuretanowe użyć można właściwie wszędzie we wnętrzu części mieszkalnej. W domowych sypialniach, salonie, korytarzu czy też kuchni poleca się wylewkę żywic o grubości około 3 milimetrów obowiązkowo pokrytą lakierem matowym lub połyskowym. Poliuretan zapewnia elastyczność, odporność na uszkodzenia i ruchy budynku.

Warto zadbać by żywica wylewana we wnętrzu pomieszczeń mieszkalnych była żywicą typu odpornego na promieniowanie UV. Takie bowiem żywice nie tracą swego pierwotnego uroku z upływem czasu i pod działaniem światła. W pomieszczeniach gdzie użyjemy tak zaprojektowaną wylewkę lśnienie i wytrzymałość będą zapewnione. Dodatkowo ciekawy design żywicy doda uroku pomieszczeniom.

Wylewki w pomieszczeniach technicznych

Inny rodzaj wylewki należy przyjąć w pomieszczeniach technicznych (piwnicach, garażach, kotłowniach). Tam należy postawić przede wszystkim na wytrzymałość i cięcie kosztów, bo przecież w pomieszczeniach technicznych design posadzki nie musi być tak oszałamiający jak w pomieszczeniach mieszkalnych. Wystarczy tam więc wylewka cienkowarstwowa, być może nawet epoksydowa z dodatkiem kwarcu, który zapewni większą szorstkość i wzmocni strukturę.

Poliuretan to materiał raczej dość elastyczny, przeznaczony do mniej obciążonych wnętrz zaś materiał epoksydowy zachowuje stale twardość, większe jednak prawdopodobieństwo, że pęknie lub się odkształci.