Skip to content Skip to footer

Dodatki do sypialni, czyli pościel to nie wszystko

Jaki wystrój, taki nastrój. Ta stara prawda sprawdza się w sypialni. Pościel bawełniana czy jakaś inna to nie wszystko. Co jeszcze można wykorzystać do urządzenia sypialni?

Urządzanie sypialni to nie tylko wybieranie mebli i pościeli. To także masa dodatków, które mogą dodać pomieszczeniu nastroju.

Ozdobne panele

Jednym ze sposobów na ożywienie sypialni jest stosowanie ozdobnych paneli na ścianę. To rozwiązanie, które sprawia, że nie tylko pościel bawełniana nadaje wnętrzu pomieszczenia przytulności. Także same ściany są przyjemnie miłe. O ile oczywiście dobrze dobierzemy to, co się na nich znajduje.

Zasada jest prosta: najważniejsze, żeby panele nawiązywały do wzornictwa, które zdobi pościel bawełnianą. Można bez przeszkód stosować motywy florystyczne, które są tak tłoczone, jak i haftowane. Oprócz kwiatów nieźle będą także wyglądały na przykład paski dopasowane kolorystycznie do reszty wnętrza. Można także, zamiast paneli materiałowych, używać różnego rodzaju nowoczesnych tapet, które z powodzeniem sprawdzają się w takich miejscach.

Poduszki i jaśki

Ponieważ na łóżku leży zwykle pościel bawełniana, a na niej narzuta, można pomyśleć o dodatkach, które dodadzą tym elementom wyrazistości. Na przykład o poduszkach i jaśkach. To sprawdzona metoda ozdabiania nie tylko sypialni.

Tak, jak w przypadku paneli z tkanin, także tutaj należy przede wszystkim dbać o to, żeby poduszki dopasowane były do wystroju wnętrza. Nie znaczy to oczywiście, że mają być takie same, jak inne elementy znajdujące się w sypialni. Przeciwnie, może się zdarzyć, że będą kontrastowały. Ale zawsze warto dbać o spójność.

Jakie jaśki wchodzą w grę? Można wybrać takie, które są haftowane. Albo po prostu kolorowe. Można sięgnąć po poduszki z motywami kwiatowymi albo geometrycznymi. Można wreszcie wybrać takie, na które nakłada się poszewki. I zmieniać wystrój zgodnie z nastrojem.

Fotografie i obrazki

Kto zadba o odpowiednie wyposażenie łóżka, ten może wrócić do ozdabiania ścian. W tym pomogą mu fotografie i obrazki. O ile oczywiście zostaną dobrane z należytą uwagą i w taki sposób, aby stylistycznie wpisywać się w dotychczasowy wystrój wnętrza.

Jaki pomysły warto rozważyć? Na pewno fotografie czarno-białe. Te pasują do większości wnętrz, dodają im klasy i odpowiedniego nastroju. Są mocnym akcentem w każdej sypialni. Oprócz nich można oczywiście powiesić sobie na ścianie choćby ryciny czy szkice węglem. Także one są na tyle stylowe, żeby sprawdzić się jako element wzbogacający wystrój wnętrz.

Narzuty i inne tkaniny

Wystrój wnętrza można także wzbogacić w inny sposób. Przykładowo, pewną popularność zdobywają materiały rozwieszane za łóżkiem i jego wezgłowiem. To draperie. Sprawiają, że sypialnia staje się przyjemniejsza i przytulniejsza. Jakie jeszcze są opcje?
Choćby narzuty, pod którymi kryje się pościel bawełniana czy inna. Takie, które mają ciekawy kolor, fakturę albo po prostu wzór. Mają także taką zaletę, że przykrywają pościel, dzięki czemu ta mniej się kurzy.