W trakcie aranżacji pokoju dla dziecka ważny jest nie tylko odpowiedni dobór mebli (biurka, łóżka czy szafy). Równie istotne okazuje się zaplanowanie oświetlenia. Oczywiście lampy dziecięce będą różnić się w zależności od wieku syna albo córki. Na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie? Sprawdźmy.
Wybór lamp dziecięcych
Rozwiązań jest wiele, ale opiszemy tylko kilka. Zacznijmy od lampy sufitowej wiszącej. Ma ona ciekawe kształty i funkcję regulacji wysokości. To sprawia, że dostosuje się w niej wysokość źródła światła do zmieniającego się wzrostu naszego dziecka.
Jeżeli nie wisząca, to dobrym wyborem będzie również lampa stojąca. Taką umieszcza się tuż przy łóżku. Dlaczego? Bo emituje ciepłą barwę oświetlenia, sprzyjającą odpoczynkowi. Można się także zdecydować na produkt w postaci kinkietu. Jest bowiem bezpieczny i jednocześnie atrakcyjny w wyglądzie – przybierający formę gwiazdek czy bohaterów z bajek.
Pokój niemowlaka i zakup lamp dziecięcych
W tym przypadku lampy dziecięce powinny oświetlać pomieszczenie w taki sposób, aby ułatwiać opiekę nad małym szkrabem. Nie mogą razić wzrok ostrym i jasnym światłem. Musi być ono delikatne. Głównym celem jest przecież uprzyjemnianie pierwszych chwil życia niemowlak, który ciągle leży na plecach i patrzy w górę.
Dlatego ważne jest, aby takie lampy nie znajdowały się bezpośrednio na suficie, a w innym miejscu. Pamiętajmy także o tym, że w ciągu dnia najpierw zasłońmy okna, a dopiero później je włączmy. Chodzi o ty, by dziecko nie zaczęło płakać od nadmiaru oświetlenia.
Lampy dziecięce dla dziewczynki i chłopca – różnice
Światło w pokoiku dziewczynki musi zapewniać odpowiednią jakość. Najlepiej więc, jeżeli lampę stojącą połączymy dodatkowo z kinkietem lub mniejszą lampą biurkową. Warto też zastanowić się nad kształtem żyrandola pod kątem pobudzania wyobraźni. Niemniej istotna będzie też sama kolorystyka – barwa różowa sprawdzi się idealnie.
Chłopcom potrzebne jest z kolei oświetlenie, które skierowane będzie na centralny punkt zabawy na łóżku lub podłodze. Stąd najbardziej przyda się produkt o niebieskim kolorze zamocowany na suficie z regulowanym kątem nachylenia. Natomiast jego konstrukcja powinna przypominać piłkę, auto itp. elementy zainteresowań.
Lampa w pokoju dziecka w wieku szkolnym
Kiedy dziecko podrośnie i pójdzie do szkoły, zacznie więcej czasu spędzać przy odrabianiu lekcji. Wtedy, aby nie męczyć wzroku wieczorami, przyda się oświetlenie jasne i równomierne. Lampa musi być oczywiście dodatkowo umiejscowiona nad biurkiem. Chodzi o to, aby nie pojawił się rozpraszający uwagę cień.
W przypadku stojących, większych konstrukcji, istotne jest, aby były emitowały one białą barwę światła oraz były rozstawione po lewej stronie. Ma to znaczenie, gdy uczeń szkoły podstawowej posługuje się prawą ręką i chce dokładnie widzieć to, co napisał.
Teraz już wiemy, że lampy to nie jakieś tam zwykłe przedmioty typu piórnik czy kapcie. To znacznie bardziej funkcjonalne i poważniejsze produkty. Takie, które zapewniają dobre warunki do zabawy i nauki.