Skip to content Skip to footer

Kupujemy pościel – jak wybrać, aby dobrze się wyspać?

Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia. Jednym z warunków dobrego snu jest zapewnienie śpiącemu odpowiednich warunków. Ciche, zaciemnione pomieszczenie, wygodne łóżko i odpowiednio dobrana pościel – dzięki temu sen może stać się prawdziwą przyjemnością.

Dobrze dobrana pościel ułatwi zasypianie

Znów się nie wyspałem. Takie zdanie słyszeliście pewnie niejednokrotnie. Okazuje się, że przyczyną niewyspania bardzo często jest niewygodne łóżko, źle dobrana pościel czy za ciepła kołdra. Dlatego kupując pościel, musicie wiedzieć, dla kogo jest przeznaczona i wybrać kołdrę odpowiednią na daną porę roku. Zwróćcie też uwagę na poduszki. Powinny dobrze podpierać głowę, kręgosłup szyjny i barki. Nie mogą być też ani za miękkie, ani za twarde.

Kołdra 140×200 czy 160×200 – wybierz odpowiednią wielkość

Teraz czas na kołdrę. Zastanawialiście się, co znaczy napis na opakowaniu „kołdra 140×200”? To rozmiar kołdry w centymetrach. 140 to szerokość kołdry, a 200 to długość. Jeśli zmierzycie łóżko, na którym kołdra będzie używana, to będziecie wiedzieć, jakiej kołdry potrzebujecie. Najczęściej używane są kołdry 140×200, 160×200 i 200×220. Jeśli wasze łóżko ma nietypowy rozmiar, to zawsze kupcie kołdrę nieco większą.Kołdra 140×200 jest jednoosobowa, pod pozostałymi spokojnie mogą spać dwie osoby. Kołdra 200×220 będzie najlepszym wyborem dla osób wysokich.

Jakie poszewki na pościel?

Pościel koniecznie trzeba ubrać w poszewki (zwane też często pościelą), które o wiele łatwiej wyprać i wysuszyć niż kołdrę czy poduszki. Poszewki najczęściej są sprzedawane w kompletach, czyli poszewki na poduszki i na kołdrę razem. Często do kompletu jest jeszcze dołączone prześcieradło.

Kupując pościel np. na kołdrę 140×200, musisz wybrać komplet 140×200. W jego skład będzie wchodzić poszwa na kołdrę, poszewka na jedną poduszkę oraz w zależności od rozbudowania kompletu poszewka na jasiek oraz prześcieradło.Zdecydowanie najlepsze są pościele uszyte z tkanin naturalnych. Doskonały jest len, bawełna i jedwab. Ten ostatni jest doskonały przy różnego rodzaju alergiach. Jego wadą jest niewielka dostępność oraz bardzo wysoka cena. Poszewki należy dość często zmieniać i prać w temperaturze co najmniej 60 stopni. Dzięki temu zginie większość drobnoustrojów, które zgromadziły się w tkaninie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vegehome.