Skip to content Skip to footer

Jak wyrównać sufit?

Jak wyrównać sufit to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Nierówny sufit może przyprawić nam wielu problemów. Nawet tak łatwa czynność jak zawieszenie lampy sufitowej może okazać się trudną czynnością, zwłaszcza jeśli cała konstrukcja nie została odpowiednio wykonana, czyli zgodnie ze sztuką budowlaną. Na szczęście wyrównywanie sufitu jest do zrobienia, a występujące mankamenty można naprawić.

Krzywizna sufitu – dlaczego przeszkadza?

Różna wysokość danego sufitu to przede wszystkim problem występujący w tych starszych mieszkaniach. Wiekowe konstrukcje potrafią być nie lada wyzwaniem dla remontujących je ludzi, którzy chcą zrobić remont i zmienić układ mieszkania, tak aby lepiej zagospodarować przestrzeń. Krzywy sufit to także przeszkoda do zamontowaniu np. wysokiej szafy z przesuwanymi drzwiami. Rozbieżność w danej wysokości może spowodować, iż teoretycznie idealnie wymierzone meble w praktyce nie będą pasować przez krzywiznę sufitu. Wyrównywanie sufitu to nie tylko zabieg estetyczny, ale także służy on do przywrócenia odpowiedniej funkcjonalności w pomieszczeniu.

Jak wyrównać sufit ?

Wyróżnić można z pewnością kilka podstawowych metod na wyrównywanie sufity. Bardzo popularnym sposobem jest użycie płyt gipsowo-kartonowych czy użycie specjalnych mas szpachlowych. Niezależnie jaką metodę wybierzemy, pierwszym krokiem który należy wykonać są prace przygotowawcze. Należy więc dokładnie wyczyścić sufit ze startych powłok malarskich, a dalej odpowiednio umyć – wtedy dopiero można przystąpić do dalszej pracy. Użycie specjalnych mas szpachlowych jest szczególnie dobre, gdy rozbieżność w wysokościach nie jest aż tak duża. Jeśli jednak mówimy o większych nierównościach sufitu, gips szpachlowy można nałożyć w kilku warstwach, a każda następna powinna być cieńsza od poprzedniej. Gips tynkowy nada się również do wyrównania sufitu i jest tańszy od gipsu szpachlowego. Istnieje sporo rodzajów zapraw, np. gipsowe, cementowo-wapienne, polimerowe i cementowe. Najpopularniejsze z nich to masy gipsowe.