Skip to content Skip to footer

Jak urządzić stylowe wnętrze?

Urządzanie wnętrz to niemałe wyzwanie. Na dobór elementów wystroju wpływ ma wiele czynników, takich jak stan pomieszczenia, jego wielkość i przeznaczenie. Inaczej bowiem urządza się prywatną sypialnię czy bibliotekę, a inaczej salon fryzjerski. Każde miejsce może być jednak stylowe i klimatyczne.

Jak stworzyć odpowiedni klimat we wnętrzu

Za klimat w pomieszczeniu odpowiadają zwykle detale. Te same meble okraszone różnymi dodatkami mogą stworzyć diametralnie różne wystroje. Białe meble, ograniczona ilość bibelotów, srebrne lub kryształowe dodatki, kryształowy żyrandol retro – pomieszczenie jest chłodne, eleganckie i stonowane. Te same białe meble wzbogacone o koronkowe serwety i pledy, oświetlone ciepłym światłem, jakie daje lampa vintage – taka stojąca z dużym, koronkowym abażurem i pokój staje się ciepły i przytulny.

Odpowiednie oświetlenie to podstawa!

Niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia oświetlenie to bardzo istotna kwestia. Oczywiście – inaczej oświetla się biuro czy gabinet kosmetyczny, a inaczej sypialnię czy salon. W tych dwóch pierwszych bowiem światło zwykle musi być mocniejsze, pozwalające na wykonywanie precyzyjnej pracy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by poza panelami sufitowymi wnętrze rozświetlała też lampa retro – ustawiona na biurku czy komodzie doda domowej atmosfery.

Skąd czerpać inspiracje?

Kopalnią inspiracji jest internet oraz kolorowe katalogi i pisma wnętrzarskie. Warto poświęcić trochę czasu na określenie kierunku, w jakim ma iść wystrój wnętrza. Łatwiej wówczas wybrać poszczególne elementy wyposażenia takie jak np. lampa vintage, czy żyrandol retro zauważony na targu staroci – mając w głowie jakąś wizję wystroju wnętrza będziemy wiedzieć, czy taki model pasuje do tej wizji, czy całkowicie się z nią gryzie.

Moda na przeszłość

Ciekawym i często stosowanym obecnie zabiegiem jest łączenie starego z nowym. Futurystyczne wnętrze nabierze życia dzięki retro dodatkom w intensywnych kolorach, narzuty i poduchy vintage ocieplą każdą przestrzeń, a lampa retro z witrażowym kloszem sprawi, że światło w pomieszczeniu będzie przyjemne dla oka. Nadawanie przedmiotom drugiego życia jest obecnie bardzo na topie! Czasem wystarczy pogrzebać na babcinym strychu, by znaleźć prawdziwą wnętrzarską perełkę.