Skip to content Skip to footer

Jak urządzić ogródek działkowy?

Rodzinne ogrody działkowe od bardzo wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Dla wielu mieszkańców miast są one realizacja marzeń o własnym kawałku ziemi, miejscu, gdzie można wypocząć po pracy, realizować swoje pasje, czy tradycyjnie uprawiać warzywa i owoce.

Zagospodarowanie ogrodu działkowego

Tradycyjna działka pracownicza ma zazwyczaj powierzchnię ok. 500 metrów kwadratowych. Na takim terenie z powodzeniem postawić można domek letniskowy, sporą altankę lub jeśli zależy nam przede wszystkim na terenie zielonym wystarczy domek narzędziowy. Domki narzędziowe drewniane zajmują niewiele miejsca, więc cała resztę można zagospodarować krzewami, drzewkami, bylinami oraz warzywniakiem. Należy pamiętać, aby planując ogródek działkowy nie zapomnieć o kompostowniku, zbiorniku na deszczówkę oraz miejscu wypoczynkowym.

Mała architektura ogrodowa

Jeśli działka jest sporych rozmiarów można pokusić się o wybudowanie małego domku letniskowego. Warto pamiętać, ze budynki poniżej 35 metrów kwadratowych nie muszą być zgłaszane i buduje się je bez zezwoleń. Na działkach domek taki nie moze jednak być wyższy niż 5 metrów przy dachach spadzistych i 4 metry przy płaskich. Takie wymiary w zupełności wystarcza by stworzyć przytulne miejsce wypoczynku weekendowego. Na mniejszych działkach zamiast altany stawia się domki narzędziowe drewniane, w których można schować narzędzia ogrodnicze: szpadle, łopaty, grabie, motyki, a także konewki, wiadra i wąż ogrodowy.

Zmieszczą się tam także składane krzesła i stół, jeśli nie są na stałe zamontowane w części wypoczynkowej. Niektóre domki narzędziowe drewniane oprócz części gospodarczej posiadają taras wypoczynkowy i dodatkowe niewielkie pomieszczenie, gdzie z powodzeniem zmieszczą się krzesła i stolik. Jeśli zamontuje się dodatkową pergolę obrośniętą roślinnością pnącą, to otrzymuje się ładne i całkiem spore zacienione miejsce do odpoczynku po pracy. Postawienie drewnianego domku narzędziowego jest niezwykle korzystne, zwłaszcza, gdy doprowadzimy do niego wodę i prąd. Spędzając czas w ogrodzie, będzie można wówczas przygotować na tarasie prosty posiłek, zagotować wodę na herbatę lub kawę, a przede wszystkim zabezpieczyć licznik wody i prądu. Stawiając domek narzędziowy zamiast dużej altany, otrzymujemy dodatkowe miejsce na postawienie namiotu foliowego, który pozwoli hodować własne pomidory, paprykę i nowalijki.

Domki narzędziowe drewniane dostępne są w ofercie sklepumegiw4garden.pl.