Skip to content Skip to footer

Dobór działki w Katowicach

Budowa własnego domu to dla wielu ludzi spełnienie marzeń. Zanim jednak rozpocznie się budowę, zacznie meblować konieczny jest zakup działki. Szczególnie, gdy nie posiada się rodzinnych gruntów, na których można umiejscowić nowy dom. Wbrew pozorom poszukiwania idealnej działki mogą potrwać długi okres czasu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Cechy idealnej działki w Katowicach?

Rozpoczynając poszukiwania własnego miejsca do życia, należy oszacować własne potrzeby. Dopiero wtedy będzie możliwym odnalezienie idealnej działki w Katowicach. Innej lokalizacji będą poszukiwały osoby, które chcą żyć w rytmie wielkiego miasta, a innej ludzie szukający spokoju i ciszy. Katowice, jako aglomeracja miejska nie mają zbyt dużo sielskich miejsc jednak przy odrobinie szczęścia może uda odnaleźć się działkę na przedmieściach. Innymi istotnymi aspektami jest model rodziny – czy poszukuje się działki do budowy domu z ogrodem czy też wystarczy kawałek trawnika. Wreszcie innej idealnej działki poszukują ekstrawertycy, a innej introwertycy, którzy nie szukają kontaktu z innymi ludźmi. Warto, zatem zidentyfikować własne potrzeby i możliwości. Szczególnie te finansowe. Zdarza się, że idealna działka przewyższa możliwości finansowe – czy warto wydawać wszystkie środki na idealną działkę, podczas gdy budowa domu odroczy się w czasie? Trzeba rozważyć wszystkie plusy i minusy i poszukać kompromisu. Gdy zasoby są ograniczone warto zrezygnować z idealności na rzecz prostego komfortu życia – zwłaszcza, że świat intensywnie się zmienia. Już po pewnym czasie okolica idealnej działki może wyglądać zupełnie inaczej.

Co wpływa na cenę?

Nie da się ukryć, że istotnym elementem decydującym o zakupie działki w Katowicach jest jej cena. Są pewne ważne elementy, które decydują o jej wysokości. Po pierwsze działki i grunty kupowane od osoby prywatnej są zazwyczaj tańsze, szczególnie, że takie osoby są bardziej skłonne do negocjacji cenowej. Na wartość działki składa się również jej umiejscowienie – droższe są działki bliżej centrum miasta. Analogicznie sytuacja wygląda z kształtem gruntu – działki na planie prostokąta lub kwadratu są droższe od tych, które przypominają trójkąt lub mają nieregularny kształt. Oczywiście nie bez znaczenia są także media udostępnione na działce. Właściciel działki uzbrojonej w prąd, gaz, wodę i kanalizację może podyktować wyższą cenę od właściciela gruntu bez dostępnych mediów.