Skip to content Skip to footer

Lampy oświetlenia awaryjnego – do czego służą?

Zgodnie z prawem wszystkie budynki muszą zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów na podwyższenie jego poziomu oraz komfortu osób korzystających z nieruchomości jest zamontowanie wysokiej jakości lamp oświetlenia awaryjnego. Warto podkreślić, że w wielu sytuacjach tego rodzaju oświecenie musi być montowane obowiązkowo! Czym charakteryzuje się tego rodzaju oświetlenie?

Oświetlenie awaryjne – co warto wiedzieć

Tak, jak sama nazwa wskazuje lampy oświetlenia awaryjnego wykorzystywane są w sytuacjach rzadkich. Mowa przede wszystkim o utracie zasilania głównego w budynku. W takiej sytuacji, ze względu na możliwość wykorzystania przez oświetlenie awaryjne niezależnego źródła zasilania przywracane jest podstawowe oświetlenie. W tym miejscu warto podkreślić, że oświetlenie awaryjne może pełnić dwie funkcje.

Pierwsza i najważniejsza z nich to zagwarantowanie warunków do bezpiecznej ewakuacji, jeżeli przyczyna utraty głównego zasilania może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia osób w budynku. Z drugiej strony, jeżeli przyczyna stojąca za utratą głównego źródła oświetlenia nie stanowi poważnego problemu oświetlenie awaryjne może być z powodzeniem wykorzystywane do kontynuacji wykonywanych zadań.

Gdzie oświetlenie awaryjne jest obowiązkowe?

Tak, jak zostało początkowo wspomniane zgodnie z obowiązującymi przepisami lampy oświetlenia awaryjnego są obowiązkowe w określonych sytuacjach. Przede wszystkim muszą się one znaleźć we wszystkich budynkach, w których jednocześnie może przebywać ponad 200 osób. Dodatkowo tego rodzaju oświetlenie jest konieczne, jeżeli awaria może doprowadzić do zagrożenia dla ludzi, środowiska naturalnego lub dla samego budynku.

W związku z tym tego rodzaju oświetlenie najczęściej montowane jest:

– w dużych zakładach produkcyjnych,
– w elektrowniach, elektrociepłowniach
– w szpitalach,
– w budynkach administracji publicznej,
– w szkołach,
– w teatrach, kinach oraz filharmoniach.

Odpowiednie normy

Warto mieć na uwadze, że lampy oświetlenia awaryjnego, które mają być zamontowane w budynku muszą spełniać odpowiednie normy. Przede wszystkim muszą być one zdolne do wykorzystywania niezależnego źródła energii. Tylko w takiej sytuacji można mieć pewność, że lampy spełnią swoje zadanie.

Dodatkowo nie można zapominać, że oświetlenie awaryjne musi być montowane w rozsądnie dobranych miejscach. Najczęściej jest ono zakładane m.in. w pobliżu klatek schodowych, drzwi wyjściowych, w pobliżu sprzętów przeciwpożarowych, czy też w pobliżu skrzyżowań korytarzy.