Metal szlachetny to pierwiastek nie reagujący na inne pierwiastki. Oznacza to, że jest odporny chemicznie, dzięki czemu nie koroduje, nie niszczeje i pozostaje niewrażliwy na bakterie, które na jego powierzchni szybko umierają. Jedynym sposobem na zniszczenia, czy też rozpuszczenie w jakimś celu metalu szlachetnego to zanurzenie go w wodzie królewskiej, na którą składa się kwas solny i azotowy w proporcji 3:1.
Platyna, złoto, srebro cena złomu
Sprzedawanie metali szlachetnych na skupie opłaca się jedynie w momencie, kiedy surowca posiada się bardzo dużo. Wartość jednego grama platyny i złota jest dosyć podobna i oscyluje w granicach 80-90zł, ale zależy to od ich próby. Natomiast srebro cena złomu jest niezwykle niska i nie opłaca się to sprzedawać w żadnym wypadku – jest to jedynie złotówka za gram surowca.
Cena za wyroby jubilerskie sprzedawane w odpowiednim do tego miejscu, jak sklepy internetowe, aukcje, czy też antykwariaty to jedyny rozsądny wybór.
Metale szlachetne ceny
Platyna jest surowcem niezwykle popularnym zaraz po złocie, a biżuteria z niej wykonana jest zwykle bardzo estetyczna i wartościowa. Wysoka cena biżuterii platynowej wynika z jej antybakteryjności i braku uczulania, dzięki czemu może być noszona również przez alergików. Podczas noszenia dopiero po latach pokrywa się patyną, która, wbrew przypuszczeniom, tylko zwiększa jej atrakcyjność. Metale szlachetne ceny mają bardzo różne i zależy to zarówno od rodzaju metalu, jego próby jak i firmy, w której został zaprojektowany i oddany do sprzedaży.
Metale szlachetne zastosowanie
Ku zaskoczeniu większości platyna wykorzystywana jest w tym samym stopniu w tworzeniu biżuterii, jak jako główny składnik katalizatorów samochodowych, gdzie umieszczona jest wewnątrz na metalowym bloku przypominającym plaster miodu. Całość umieszczona jest między tłumikiem i silnikiem w układzie wydechowym.metale szlachetne zastosowanie znajdują również w tworzeniu nawozów – platyna jest potrzebna do produkcji kwasu azotowego, który to znajduje zastosowanie w procesie produkcji nawozów azotowych potrzebnych rolnikom.Kolejnym zastosowaniem platyny jest elektronika – dyski twarde komputerów pokryte są nią w całości cienką warstwą.Ostatnim znanym zastosowaniem platyny są inwestycje – w formie zakupu platyny w sztabkach w celu sprzedaży z zyskiem za jakiś czas.