Większość klientów, którzy posiadają tradycyjne piece opalane węglem, poszukuje takiego składu opału, w którym znajdą różne rodzaje węgla o zróżnicowanej granulacji. Część klientów wybiera tańszy węgiel niepakowany, dostępny w składzie jako produkt na hałdzie, inni z kolei wybierają paczkowany węgiel, dostępny w workach o wadze około 25 kg. Przy okazji zakupu opału na zimę istotny staje się transport, dlatego skład opału to dla wielu klientów również dostawca węgla. Warto pamiętać, że składy opału mogą ustalać minimalną wielkość zamówienia, określoną w kg lub mierzonych liczbą worków z węglem, które są w stanie dostarczyć klientowi.
Jaki węgiel oferuje najczęściej skład opału?
Klienci poszukują różnych rodzajów węgla, który przy tych samych parametrach może być również dostępny w wersji wysokokalorycznej. Ich zainteresowanie konkretnym rodzajem węgla zależy od możliwości finansowych, ale i od rodzaju posiadanego pieca. Najtańsze są te rodzaje węgla, które mają bardzo niską granulację, a więc koks o granulacji od 20 do 80 mm oraz miał węglowy, którego granulacja nie przekracza 20 mm. Według wielu klientów miał węglowy nie jest węglem zbyt dobrej jakości. Składy opału często są kojarzone jako dostawca ekogroszku, bowiem to ekogroszek jest bardzo często poszukiwany przez wielu klientów indywidualnych. Ekogroszek o granulacji od 8 do 25 mm dostępny jest w dwóch wersjach: normalnej i wysokoenergetycznej, dodatkowo ten rodzaj węgla dostępny jest w postaci workowanej. Oczywiście węgiel na wagę i workowany różnią się ceną, jaką klient płaci za nabycie węgla – tona węgla workowanego jest o kilkadziesiąt złotych wyższa niż tona węgla na wagę.
Dostawca węgla oferuje również kostkę węglową
Mimo, że dostawca ekogroszku rekomenduje akurat ten gatunek węgla swoim klientom ze względu na kaloryczność oraz korzystny stosunek ceny do jakości produktu, to w ofercie większości składów opału dostępny jest również groszek węglowy, węgiel w postaci orzechu, orzecho-kostki oraz kostki. Kostka i orzecho-kostka charakteryzują się dość dużą granulacją (do 200 mm w przypadku kostki oraz do 250 mm w przypadku orzecho-kostki). Oba rodzaje węgla są dostępne jedynie jako produkt na wagę. Nieco mniejszy orzech, którego granulacja sięga od 40 do 100 mm, dostępny jest już zarówno w postaci na wagę oraz workowanej. W przypadku orzecha, który może być dostępny w różnych wersjach, oferowane są także jako produkty wysokokaloryczne. Nieco mniejszy od orzecha groszek (granulacja od 20 do 40 mm) jest również oferowany jako produkt na wagę lub workowany, a jego parametry są zbliżone do parametrów ekogroszku.