Ekologia jest to bardzo ważna nauka. Ekologia jest to również ogólne pojęcie, które opisuje pewnego rodzaju styl życia oraz funkcjonowania. Coraz częściej związane jest to z naszymi codziennymi wyborami, zarówno tymi małymi, jak i z tymi dużymi. Decyzje ekologiczne, mogą być również podejmowane odnośnie do budowy domku jednorodzinnego.
W jaki sposób dom jednorodzinny jest lub nie jest ekologiczny?
Na samym początku musimy dobie opowiedzieć o tym, co w ogóle sprawia, że dom jednorodzinny nie jest ekologiczny. Oczywiście w zależności od tego, w jakim kraju będziemy temat ten rozważać, to mogą być nieco inne przyczyny tego stanu rzeczy, jednak my rozważać będziemy temat polskich domków jednorodzinnych.
Domki jednorodzinne nie są ekologiczne, ponieważ w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ich budowa generuje największy ślad węglowy. W Polsce dodatkowo nie zdarz się w zasadzie, aby osiedla domków jednorodzinnych były wpięte w sieć ciepłowniczą, więc domki te muszą w zasadzie ogrzewane spalaniem paliw stałych lub gazu.
Czym jest dom pasywny i dlaczego jest ekologiczny?
Kiedy w Polsce chcemy być ekologiczni, to raczej budowa domku jednorodzinnego w ekologię się nie wpisuje. Wyjątkiem są Domy pasywne, których właściwości rekompensują z czasem kosztowny (jeśli idzie o emisję dwutlenku węgla) proces budowy domu. Wart jednak wiedzieć jest, na czym polega dom pasywny projekt takiego domu, musi spełniać odpowiednie wytyczne. Na samym początku musimy wiedzieć, że dom pasywny musi być w miarę możliwości samowystarczalny energetycznie.
W jaki sposób domy pasywne osiągają samowystarczalność energetyczną?
Kiedy rozmawiamy o domu pasywnym, to musimy zrozumieć, czym w założeniu jest dom pasywny projekt takiego domu zakłada, maksymalne wykorzystanie źródeł energii, które już są dostępne, czyli energii słonecznej wpadającej przez okna, czy energii cieplnej ciała ludzkiego (czyli domowników). Jeśli te źródła energii nie wystarczają, to wtedy dom pasywny sięga po alternatywę w postaci źródeł odnawialnych, czyli panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła. Dopiero kiedy te wszystkie źródła są niewystarczające, energia cieplna musi być pobrana z innych już nieekologicznych źródeł. Zdarza się to w domach pasywnych niezwykle rzadko.