Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Nowoczesnym rozwiązaniem, które jest wygodne, tanie, a dodatkowo nieszkodliwe dla środowiska są oczyszczalnie przydomowe. Ścieki są w nich oczyszczane przy zastosowaniu mechanizmów występujących w przyrodzie. Proces jest efektywny, naturalny i tani. Kto może na swojej posesji zainstalować oczyszczalnię przydomową? Jakie są zalety tego rozwiązania i czy warto w nie zainwestować?

Jak działają oczyszczalnie przydomowe? W jaki sposób funkcjonuje domowa oczyszczalnia ścieków?

Instalowany na posesji mechanizm zajmuje się oczyszczaniem ścieków z wykorzystaniem naturalnych procesów. Cały proces składa się z dwóch etapów, które wzajemnie się uzupełniają, gwarantując pełne oczyszczenie z niebezpiecznych dla człowieka związków.
W pierwszym etapie, który ma miejsce jedno- lub wielokomorowym osadniku gnilnym, związki są rozkładane przez bakterie beztlenowe. Następują również floatacja oraz sedymentacja – w efekcie oddzielone zostają rozpuszczalne w wodzie proste związki oraz nierozpuszczalne w wodzie sole mineralne. Zawiesina potrzebuje około 3 dni, by przejść przez kosz filtracyjny i trafić do studzienki rozdzielczej. Tam rozpoczyna się drugi etap oczyszczania – tym razem już w warunkach tlenowych. Tutaj rozkładane są resztki trujących związków i neutralizowane są substancje niebezpieczne dla środowiska.

Czy przydomowe oczyszczalnie ścieków się opłacają?

Zastanawiając się nad systemem kanalizacji w domu, większość osób bierze pod uwagę nie tylko kwestie wygody czy ekologii, ale również koszta. Jak sprawy mają się z domową oczyszczalnią? Niskie koszty utrzymania to kolejna zaleta tego rozwiązania.
Choćby zainstalować oczyszczalnię trzeba nieco nadwyrężyć, inwestycja szybko się zwraca: zazwyczaj w około 3 lata. Kolejne lata użytkowania to następne oszczędności. Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie generują wysokich wydatków, bo ich utrzymanie rocznie wynosi od około 100 do około 400 złotych w zależności od zastosowanego modelu oraz sposobu użytkowania. Domowa oczyszczalnia ścieków to zatem opcja nie tylko wygodna i proekologiczna, ale również bardzo ekonomiczna.

Dla kogo przydomowe oczyszczalnie ścieków? Kiedy domowa oczyszczalnia ścieków to dobre rozwiązanie?

Z tej opcji skorzystają przede wszystkim osoby, które nie mają szansy na podpięcie się do kanalizacji zbiorczej. Trzeba pamiętać jednak, że by domowa oczyszczalnia mogła zostać postawiona, należy spełnić kilka warunków: działka musi mieć odpowiedni wymiar, sprzyjające gleby, poziom wód gruntowych nie może być zbyt wysoki.

Źródło tekstu https://oczyszczalnie-metalbud.pl/