Skip to content Skip to footer

Standardowe wymiary poszewek na pościel

W domu posiada się naprawdę dużą ilość poduszek, które wbrew pozorom są zapewne w dosyć standardowych rozmiarach, mimo że ma się wrażenie zupełnej losowości, kiedy się na nie patrzy. Otóż fabryki poduszek wytwarzają je w dosyć standardowych wymiarach, dzięki czemu łatwiej jest dopasować do nich wiele interesujących poszewek,

Sypialnia

Poduszki zwykle sprzedawane są w dwóch najbardziej popularnych rozmiarach i łatwo jest to odczytać z dostępnych wszędzie kompletów pościeli. Poszewki na poduszki 70×80, 50×60, czy też 40×40 zwane potocznie jasiem to najbardziej znane wymiary, przy czym ten ostatni pełni raczej rolę poduszki pomocniczej do tej głównej, na której głowa spędza większą część nocy. Poszewka 70×80 jest dostępna najczęściej.

Poszwy na poduszki 70×80, 50×60 i 40×40 mogą być sprzedawane nie tylko w kompletach. Częściej jednak łatwiej takie dostać w sklepach poświęconych tylko pościeli, ponieważ w sklepach wielobranżowych nie ma zwykle miejsca na zbyt specjalistyczne wymiary lub wszystkie możliwe opcje sprzedaży. Internet jest pod tym względem zarówno skarbnicą wiedzy, jak i kopalnią przeróżnych interesujących okazji.

Salon

Poszewki na poduszki 70×80 są zwykle zarezerwowane tylko dla sypialni, a te w salonach, na kanapach posiadają wymiary odstające od standardów. Zazwyczaj takie poduszki można prać jedynie w całości nie zdejmując ozdobnej poszewki co może się okazać uciążliwe. Najczęściej kupowane poszwy na poduszki 70×80 można oczywiście przerobić, ale wygodniej będzie zainwestować w odpowiednich wymiarów poduszkę, wtedy poszewka 70×80 będzie pasowała idealnie.

Pokój dziecięcy

Dla dziecka zwykle wystarczy poduszka i poszewka 50×60, ponieważ zarówno ono samo, jak i łóżko posiadają zdecydowanie mniejsze rozmiary niż dorośli. Zwykle przez długi czas dziecku wystarcza zwykły jasiek i poszewka 40×40, dzięki czemu rodzice zwyczajnie oszczędzają. Przychodzi jednak moment, w którym potrzeba już większej poduszki, a doskonale sprawdzi się w tym rozmiar 50×60, który jest tak naprawdę rozmiarem przejściowym.

Bez względu na wybór wymiarów trzeba pamiętać o rodzaju użytego do uszycia poduszki materiału oraz oczywiście wypełnienia, które może być zarówno naturalne, jak i syntetyczne. To pierwsze zatrzymuje i długo utrzymuje ciepło, ale może uczulać i specyficznie pachnie. To drugie jest natomiast tańsze, ale zwykle również nie uczula i ma neutralny, niewyczuwalny zapach.