Skip to content Skip to footer

W jaki sposób minimalizować objawy alergii? Kołdry antyalergiczne

Kołdry antyalergiczne to sprawdzony sposób na minimalizowanie uporczywych objawów alergii jak kaszel, katar, duszności czy swędząca wysypka. Czym powinny się charakteryzować i na co zwrócić uwagę przy zakupie tego rodzaju kołder?

Dlaczego kołdry i pościele uczulają?

W powietrzu znajduje się cała mieszania różnorodnych pyłków i resztek roślin, pleśni, grzybów, mikroskopijnych żyjątek jak roztocza wraz z ich odchodami, resztkami, jajami, larwami czy nawet związków chemicznych obecnych w domu, które zbierają się w postaci kurzu i osiadają na wszystkich domowych sprzętach, w tym również na kołdrach i pościelach, do których szczególnie łatwo się przyczepiają. To często właśnie popularne i bardzo groźne alergeny jak roztocza są przyczyną naszego kataru, kaszlu czy swędzącej wysypki. Na kołdrach mają one idealne warunki do rozwoju, ponieważ żywią się naszym starym naskórkiem, którego na materiale znajduje się naprawdę dużo. Najbardziej niebezpieczne są ich odchody, dlatego kołdra antyalergiczna ma za zadanie chronić śpiącego przed tymi alergenami.

Kołdry antyalergiczne – jak chronią przed kurzem i roztoczami?

Są one przede wszystkim wykonane z materiałów, które nie zawierają alergenów i tym samym nie wywołują objawów. Poza tym ich właściwości sprawiają, że znacznie trudniej przyczepiają się do nich drobinki kurzu. Takie właściwości ma np. lanolina – jej domieszka sprawia, że kurz trzyma się od kołdry z daleka. Mogą także mieć specjalny wkład antybakteryjny, który zabija roztocza, bakterie, grzyby czy pleśnie. Dzięki temu sen każdego alergika jest zdecydowanie bardziej spokojny i głębszy, ponieważ nie przerywa go uporczywy i męczący kaszel, katar czy świąd. Efekty takie uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów oraz środków antybakteryjnych, które nawet po wielokrotnym praniu nie tracą swoich właściwości.

Jakie wypełnienie na kołdra antyalergiczna?

Wypełnienie kołdry antyalergicznej może być bardzo różne. Każde z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Są to między innymi: puch gęsi, wełna z merynosa, kozy kaszmirskiej, wełna wielbłąda, włókna bambusowe oraz włókna sztuczne. Każda kołdra antyalergiczna powinna posiadać specjalne atesty i certyfikaty, wtedy mamy pewność, że posiada właściwości antyalergiczne. W przypadku alergii ważna jest odpowiednia higiena, dlatego kołdry powinno prać się w co najmniej 55 stopniach C.