Wydawałoby się, że obecnie brak czystej wody nie stanowi już żadnego problemu. Okazuje się jednak, że nadal często trzeba na własną rękę uzdatniać wodę, gdyż ta która leci z kranu nie jest zbyt dobra. Jakie zagrożenia czyhają w wodzie z kranu? Na czym polega jej uzdatnienie?
Gdzie woda jest czysta a gdzie brudna?
Warto zauważyć, że w niektórych miejscach woda z kranu jest bardzo czysta i nadaje się do picia. Tak jest przede wszystkim w dużych miastach, zwłaszcza na osiedlach w centrum. Niemniej jednak, niestety nie wszędzie jest tak dobrze.
Zdecydowanie gorsza woda jest na wsiach. Bardzo często woda w kranach w wiejskich gospodarstwach domowych pochodzi ze studni. Wody głębinowe są wypełnione drobnoustrojami, a często również metalami ciężkimi. Stąd też w tym przypadku konieczne jest uzdatnianie wody.
Warto zauważyć, że dzisiaj uzdatnienie wody nie jest już tak długotrwałym i trudnym zadaniem jak kiedyś. W zasadzie każdy może zaopatrzyć się w specjalne urządzenia uzdatniające wodę, dzięki którym można oczyszczać wodę we własnym domu.
Co znajduje się w brudnej wodzie?
Dlaczego jednak woda musi być czyszczona? Co takiego się w niej znajduje, że nie można jej pić? Okazuje się, że zagrożeń może być bardzo wiele. Przede wszystkim są to różnego typu drobnoustroje. Najczęściej chodzi o bakterie, ale w wodzie mogą też się znaleźć grzyby czy nawet wirusy. Wprowadzenie ich z wodą do organizmu powoduje infekcje, stany zapalne, a często bardzo poważne schorzenia.
Warto też zwrócić uwagę na problem żelaza w wodzie. Metal ciężki w wodzie oznacza, że absolutnie nie nadaje się ona do spożywania. Całe szczęście, żelazo jest łatwe do zauważenia. Przeważnie, jeśli konieczne jest uzdatnienie wody ze względu na obecność żelaza, zmienia ona nieco barwę, na ciemnobrązową oraz przyjmuje niezwykle nieprzyjemny zapach. Metale ciężkie w organizmie człowieka mogą siać olbrzymie spustoszenie, chociażby poprzez wywoływanie chorób przewlekłych układu pokarmowego.
Jak oczyszczać wodę?
Jak już wspomniano, uzdatnianie wody nie jest dziś niczym trudnym. Sposobów na to jest bardzo wiele. Jednym z najskuteczniejszych jest używanie profesjonalnego filtra ze złożem węglowym. Tego typu filtr usuwa zwykle wszystkiego rodzaju zanieczyszczenia, co jest jego największą zaletą.
Oczywiście, można także korzystać z mniej zaawansowanych filtrów dzbankowych, czy też filtrów nakładanych na kran. Niemniej jednak, ich skuteczność ani uniwersalność nie są już tak duże, dlatego poleca się je tylko w przypadku konieczności doczyszczenia, a nie kompleksowego uzdatniania wody.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis