Skip to content Skip to footer

Tarcze diamentowe w obróbce betonu

Technika diamentowa to obecnie najbardziej wydajna i najskuteczniejsza metoda do obróbki betonu w celach przemysłowych i budowlanych. Przy wykorzystaniu techniki diamentowej wykonuje się np. cięcie betonu oraz wiercenie otworów w betonie.

Budowa tarcz diamentowych

Technika diamentowa wykorzystuje specjalne tarcze, których głównym elementem jest część tnąca. Jest ona wykonana ze stopów metalowych, które posiadają domieszkę kryształów diamentu syntetycznego. Na ząbkach ostrza znajdują się kryształki, które ułożone są jeden na drugim, tworząc w ten sposób segmenty. Kiedy jeden kryształ odpada lub zużywa i kruszy się, jego funkcję może przejąć kryształ znajdujący się tuż pod nim. W ten sposób tarcza diamentowa jest w stanie zachować swoją ostrość nawet przez długi czas użytkowania. Zużywanie się kryształów w żaden sposób nie wpływa na jej pracę. Właśnie z tego powodu technika diamentowa powszechnie wykorzystywana jest do cięcia betonu oraz wiercenia w betonie.

Rodzaje tarcz diamentowych

Istnieją dwie podstawowe grupy tarcz diamentowych, czyli twarde oraz miękkie. Konkretny rodzaj tarczy wykorzystywany jest w zależności od twardości materiału, na którym ma zostać wykonana obróbka. Cięcie betonu, żelbetu, kamieni, ceramiki oraz innych materiałów twardych odbywa się za pomocą ostrzy o powierzchni tnącej miękkiej. Natomiast w przypadku materiałów miękkich, takich jak asfalt czy blok betonowy, swoje zastosowanie znajdują ostrza o powierzchni twardej. Ponieważ tarcze diamentowe są bardzo ostre i wytrzymałe, cięcie betonu odbywa się bardzo szybko. Struktura materiału budowlanego nie zostaje przy tym w żaden sposób uszkodzona. Cięcie betonu nie rysuje jego powierzchni i nie prowadzi do kruszenia. Nie generuje również wstrząsów, które mogłyby uszkodzić materiał.

Zastosowanie techniki diamentowej

Technika opierająca się na wykorzystaniu diamentu stosowana jest w praktycznie wszystkich dziedzinach prac budowlanych. Wiercenie w betonie wykonuje się podczas wznoszenia konstrukcji i tworzenia w segmentach szczelin pod określone instalacje. Do wiercenia otworów w betonie dochodzi także podczas prac remontowych i wyburzeniowych. Do zalet techniki diamentowej należy duża szybkość pracy i wysoka precyzja. Wiercenie otworów w betonie generuje niski poziom hałasu. Tarcze schładzane są wodą, dzięki czemu dodatkowo podczas wiercenia w betonie nie wzbija się pył. Za pośrednictwem techniki diamentowej możliwe jest również bezproblemowe wiercenie w betonie w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach.

Źródło artykułu: http://wierceniebetonu.com/