Skip to content Skip to footer

Jak wybrać ekogroszek

Ekogroszek jest nowoczesnym sposobem ogrzewania domostw, hal produkcyjnych i fabryk. Ma on wiele zalet. Jednak, aby w całości móc z nich korzystać należy dobrać wyrób odpowiedniej jakości. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas wyboru opału.

Parametry, które należy sprawdzić

Każdy dostawca ekogroszku powinien wiedzieć jakimi parametrami cechuje się produkt proponowany przez niego klientom i bez żadnego oporu odpowiedzieć na nurtujące kupujących pytania w tym temacie. Główną cechą węgla jest jego kaloryczność. Zasada jest prosta: im większa jest kaloryczność danego groszku, tym mniej się zużywa. W praktyce oznacza to, że starcza on na dłużej.

Ważna jest też granulacja opału. Jest to istotne dlatego, że dzisiejsze piece posiadają podajniki o określonych normach, więc jeśli groszek byłby za mały bądź za duży, mógłby mu zaszkodzić. Najlepiej jeśli pojedynczy ekogroszek mieści się w przedziale 5 – 25 mm i nie zbryla się.

Bardzo istotną kwestią są parametry spalania. Spiekalność powinna wynosić od 0 – 50. Opał powinien mieć niską zawartość popiołu (do 10 %) i siarki (do 1 %). Jeśli dostawca ekogroszku nie jest pewien tych parametrów, poproś go o sprawdzenie określonych informacji na stronie producenta groszku.

Jak wybrać dostawcę ekogroszku

Często w okolicy o promieniu kilkudziesięciu kilometrów od każdego domostwa znajduje się kilku dostawców opału. Przed zdecydowaniem się na konkretnego warto porównać ze sobą ofertę każdego z nich w odniesieniu do jakości towaru i ceny za towar + dostawę.

Dostawca ekogroszku powinien oczywiście odpowiedzieć na pytania odnoszące się do parametrów oferowanych produktów, jednak opłaca się na początek zamówić niewielką ilość ekogroszku od wszystkich lokalnych firm i porównać efekty użytkowania w swoim domu.

Można to zrobić dzięki dostępności opału w perforowanych workach po 25 kg. Po przetestowaniu dystrybutorów można skupić się na określonej firmie dostarczającej węgiel. Zużycie roczne ekogroszku to 2,5 – 3,5 tony w dobrze ocieplonym domu. Zazwyczaj przy zamówieniach powyżej 1 tony dostawca ekogroszku nie dolicza kosztów transportu.

Kierując się tymi zasadami każda osoba ogrzewająca swój dom w taki sposób powinna odnaleźć się w świecie ekogroszku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.