Skip to content Skip to footer

Oświetlenie zewnętrzne – popularne rodzaje lamp ogrodowych

Idealnie dobrane oświetlenie zewnętrzne będzie spełniać nie tylko funkcje praktyczne, ale stanie się także niezwykle oryginalnym elementem dekoracyjnym, który pomoże w podkreśleniu aranżacji balkonu, tarasu czy ogrodu.

Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Wśród najpopularniejszych rodzajów oświetlenia stosowanego na zewnątrz budynków najczęściej wyróżnia się między innymi kinkiety, używane głównie do oświetlania wejść. Kinkiety bardzo często są montowane obok drzwi wejściowych do domu, ale nie tylko – rozwiązanie to sprawdzi się także jako funkcjonalne oświetlenie wejścia do garażu czy innych pomieszczeń gospodarczych znajdujących się na terenie posesji.

Często wykorzystywanym źródłem światła zewnętrznego są również tak zwane oprawy najazdowe, czyli lampy, które wykorzystuje się głównie na tarasach i podjazdach. Oświetlenie zewnętrzne tego typu charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu może być montowane nawet na mocno eksploatowanych powierzchniach.

Reflektor – sprawdzony sposób na stylowe oświetlenie

Reflektor to jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia zewnętrznego – rozwiązanie to występuje najczęściej w wersji stałej, czasami spotyka się jednak także modele z obrotową głowicą lub poręczne i niezwykle praktyczne reflektory przenośne.

Reflektory, w zależności od rozmiarów i specyfikacji technicznej, mogą posłużyć do oświetlania zarówno mniejszych, jak i większych powierzchni, sprawdzą się więc doskonale jako oświetlenie podjazdu czy ogrodu. Odpowiednio dobrany reflektor to także doskonały sposób na efektowne podświetlenie oczka wodnego i ogrodowych rzeźb.

Oświetlenie podwórka i ogrodu – jaki rodzaj światła wybrać?

Wybierając świetlówki do oświetlenia zewnętrznego warto zwrócić uwagę między innymi na funkcjonalność i bezpieczeństwo danego rozwiązania. Wśród dostępnych opcji można znaleźć między innymi tradycyjne żarówki, które zagwarantują neutralne światło, a także popularne i niezwykle różnorodne diody LED.

Kolejny popularny wybór stanowią także żarówki halogenowe, dzięki którym możliwym staje się realistyczne i niezwykle precyzyjnie oddanie naturalnych kolorów podświetlanych obiektów. Dobrym pomysłem może okazać się także zakup świetlówek kompaktowych, które okażą się doskonałą alternatywą dla zwykłych, klasycznych żarówek.