Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto wybrać dom energooszczędny?

Nowoczesne budownictwo ceni sobie oszczędność. Bardzo ważna jest na etapie budowy, ale przede wszystkim w późniejszym użytkowaniu domu. Dlaczego warto zainwestować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny – co to znaczy?

Budowa domów energooszczędnych polega na wykorzystaniu materiałów, które sprawią, że późniejsze użytkowanie domu będzie wiązało się z niewielkimi kosztami utrzymania. Dobra izolacja ścian, dachu czy podłoża ma ogromny wpływ na koszt utrzymania budynku. Równie ważne są okna, które są odpowiednio usytuowane i mają współczynnik przenikania ciepła, który nie wynosi więcej niż 1W/(m²·K).

Bardzo ważne jest również wykorzystanie naturalnych walorów działki, budowlanej tak, by słońce ogrzewało dom. Wybierając ogrzewanie, należy skoncentrować się na oszczędnych i korzystnych dla środowiska rozwiązaniach. Bardzo często wybierane są kotły gazowe. Również ogrzewanie podłogowe jest bardzo ekonomiczne.

Budowa domów energooszczędnych polega między innymi na wykorzystaniu energii słonecznej. Kolektory ciepła to ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła. Warto również zainteresować się pompami ciepła, które pozyskują energię z powietrza, wody lub gruntu. Ciekawym rozwiązaniem są również kotły na biomasę.

Jak ograniczyć koszty budowy domu?

Dom energooszczędny koszty budowy to około 5 000 zł/ m2. Jest jednak wiele czynników, które pomogą te wydatki ograniczyć.

Chcąc ograniczyć koszty budowy domu, należy zacząć od projektu. Wybierając projekt gotowy, dostępny w pracowni, można nie tylko zaoszczędzić na budowie, ale również ograniczyć czas powstawania projektu. Architekt potrzebuje od 3 do 6 miesięcy na stworzenie indywidualnego projektu. Przystosowanie projektu gotowego do indywidualnych potrzeb inwestora trwa zaledwie kilka tygodni.

Na dom energooszczędny koszty budowy w dużym stopniu wpływa metraż budynku oraz ilość pokoi. Duży dom to duża ilość metrów do ogrzania, ale nie tylko. Dom o większym metrażu to również konieczność położenia dużego dachu, który jest bardzo kosztowny.

Wybierając dach należy również pamiętać, że dach wielospadowy jest ciekawszy, ale jednocześnie ma więcej miejsc, w których mogą powstać mostki termiczne odpowiedzialne za utratę ciepła. Prosty dach dwuspadowy oraz rezygnacja z lukarn oraz okien pozwoli ograniczyć koszty.