Skip to content Skip to footer

Płyny dezynfekujące i ich zastosowanie w domu

Rozmaite drobnoustroje stale są obecne w naszym życiu, jednak wiele z nich może być źródłem groźnych chorób. Zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem bakterii i wirusów powinno być regularnie przeprowadzane nie tylko w szpitalach, hotelach czy basenach, ale również w naszych domach. Gdzie stosować płyny dezynfekujące?

Kuchnia i łazienka

Bakterie lubią gromadzić się tam, gdzie jest wilgoć i dostęp do żywności. Kuchnia to zatem jedno z miejsc, które należy systematycznie czyścić i odkażać. Płyny posłużyć mogą do dezynfekcji blatu, szafek, stołu, zlewu oraz wielu kuchennych przedmiotów. Chodzi tu przede wszystkim o naczynia, deski do krojenia, garnki i gąbki.

Innym miejscem w domu, które należy dezynfekować, jest łazienka i toaleta. Szczególną wagę należy przyłożyć do odkażania kranów, prysznica, wanny, muszli, deski sedesowej i spłuczki. Stale należy czyścić również pojemniki na szczoteczki do zębów, dywaniki, maty, zasłony i kosze na brudną odzież.

Często dotykane powierzchnie

Nie można zapominać o użyciu płynów do dezynfekcji również w innych częściach mieszkania, zwłaszcza na powierzchniach, które często są dotykane przez domowników i ich gości. Na pewno trzeba regularnie odkażać klamki, piloty do sprzętów RTV, wszelkie uchwyty (np. w szafkach, komodach), włączniki, balustrady, poręcze.

Co jakiś czas należy profilaktycznie dezynfekować stoły, biurka, dziecięce zabawki, kuwety zwierząt, a także drewniane, plastikowe lub metalowe części krzeseł i łóżek. Płyny dezynfekujące, które są dostępne na rynku, mają wygodną formułę, która pozwala na szybką i skuteczną aplikację preparatu.

Środki dezynfekujące do ciała

Odkażanie powierzchni, sprzętów czy ubrań domowych jest niezwykle ważne, ale w mieszkaniu warto mieć również środki do dezynfekcji rąk i ciała. Można je stosować po powrocie do domu, szczególnie jeśli przebywało się wcześniej w szpitalu, środkach komunikacji miejskiej, sklepie.

Produkty te przydadzą się też po sprzątaniu, opiece nad chorym, kontakcie z wydzielinami (np. krwią) czy korzystaniu z WC. Do odkażania posłużyć mogą płyny dezynfekujące w sprayu, żele, kremy, pianki i specjalne chusteczki nasączone odpowiednimi substancjami.