Skip to content Skip to footer

Gotowe tanie domy – czy warto?

Wybór rodzaju domu nie jest zadaniem łatwym dla inwestora. Oferta projektów na rynku jest co prawda bardzo duża, ale wiele osób nie czuje się na siłach, aby wyszukać projekt, nająć ekipę budowlaną i nadzorować budowę. Dla osób, które chcą, aby cały proces budowy odbył się szybko i sprawnie, polecana jest oferta gotowych domów. Ich zaletą jest też cena.

Gotowy dom może być tani

Jest oczywiste, że każdy chce w swój dom zainwestować jak najmniej. W przypadku realizacji budowy z projektu koszt może jednak wynieść dużo więcej niż zakładany. Zazwyczaj pojawiają się nieprzewidziane wydatki, które znacząco podnoszą ostateczny koszt inwestycji. Nabywca uzależniony jest też od zmiennych cen.

W przypadku gotowych tanich domów, cena jest z góry ustalona i nabywca nie zapłaci więcej, niż kwota z cennika. Jest to sytuacja analogiczna do zakupu mieszkania od dewelopera, gdzie mnoży się metraż przez cenę jednego metra. W takiej sytuacji nabywca nie musi się obawiać o nieprzewidziane koszty, które obciążają wykonawcę.

Dlaczego gotowe domy są tanie?

Deweloperzy oferujący tanie gotowe domy są w stanie zaoferować je taniej niż budowane indywidualnie z kilku zasadniczych powodów. Przede wszystkim wykorzystywane jest ograniczana liczba projektów. Domy budowane są często z prefabrykatów, co dodatkowo przyspiesza budowę. Dostępne są też gotowe tanie domy wykonane z drewna, które znajdują coraz więcej zwolenników.

Z reguły jest tak, że jeden deweloper wykonuje wiele domów jednocześnie i dlatego zaopatruje się w większą ilość materiału. Domy budowane są po kilka na raz, co również wpływa na cenę. Choć zazwyczaj domy nie są tak unikalne, jak budowane indywidualnie, to nie odbiegają standardem wykończenia i jakością wykonania.

Gotowe tanie domy w atrakcyjnych miejscach

Niski koszt wykonania nie oznacza, że domy te stoją na nieatrakcyjnych działkach. Z reguły gotowe tanie domy są skupione po kilka w jednym miejscu, stanowiąc małe osiedla. Można też spotkać domy szeregowe. Domom towarzyszy też zazwyczaj niezbędna infrastruktura.

Oferta gotowych tanich domów skierowana jest do osób, które chcą mieć własne lokum z kawałkiem ziemi zamiast mieszkania w budynku wielorodzinnym. Jako że dostępne są zarówno domy murowane, jak i drewniane, wybór jest spory i domek odpowiedni dla siebie są w stanie znaleźć osoby o różnych upodobaniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmyHoger