Skip to content Skip to footer

Pomysł na dom?

Zanim przystąpimy do budowy domu, warto zastanowić się, czego nam potrzeba. Projekty domów dostępne na stronach internetowych pozwalają na przyjrzenie się poszczególnym rozwiązaniom, jednak przedtem dobrze jest określić podstawowe parametry, jakimi powinien charakteryzować się dom naszych marzeń.

„Chodźmy na pięterko”

Niezmiennie popularne są w Polsce domy piętrowe. Piętro pozwala na oddzielenie części prywatnej, w której śpimy, odpoczywamy czy bawimy się, od tej w której przyjmujemy gości, czy jemy. To także większa możliwość zagospodarowania domu.

Z drugiej strony piętrowe domy są droższe w budowie, a jeśli nie mamy zbyt dużej rodziny, mogą być niepraktyczne. Wybierając projekty domów warto się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście będzie nam potrzeba tylu pokojów i czy będziemy w stanie poświęcić dwa razy więcej czasu choćby na sprzątanie…

Garaż, piwnica, a może składzik na działce?

Kolejną kwestią do rozważenia jest posiadanie garażu. Tak, jak w przypadku piętra, garaż oznacza wyższe koszta, jednak daje wiele możliwości: to przecież nie tylko miejsce, w którym trzymamy samochód, ale także narzędzia, rowery czy zimowe opony.

Dom z garażem

Przykład projektu domu z przestronnym garażem

Jeśli już zdecydujemy się na budowę domu z garażem, powinniśmy zastanowić się nad jego powierzchnią. Coraz częściej przeciętna rodzina ma więcej niż jeden samochód. Być może korzystnym rozwiązaniem byłby więc wybór projektu z garażem podwójnym?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy garaż czy nie, należy zdecydować czy chcemy mieszkać w domu podpiwniczonym. Brak piwnicy to oczywiście niższe koszta – nie tylko budowy, ale i ogrzewania. Co więcej, jeśli nie ma piwnicy, to w razie ulewnych deszczów woda nie będzie miała czego zalać. Z drugiej jednak strony piwnica daje duże możliwości: można tam umiejscowić kotłownię  (jeśli tak zaplanowaliśmy ogrzewanie domu), można trzymać w niej sprzęt sportowy, przetwory, pralkę itd., można też urządzić suszarnię.

Jeśli zdecydujemy się na dom bez piwnicy, a mamy dużą działkę, możemy pokusić się o budowę osobnego składziku, w którym będziemy trzymać podstawowe narzędzia.

Powierzchnia i energia

Bardzo ważną kwestią jest powierzchnia użytkowa domu – ilość pokoi, ich wielkość i rozkład. Tu wiele zależy od tego jak dużą mamy rodzinę, lub jak dużą planujemy ją mieć. Osobne pokoje dla dzieci, miejsce do pracy dla rodziców to niewątpliwie korzystne rozwiązania, jednak każdy dodatkowy metr kwadratowy powierzchni kosztuje – według badań około 2 tys. zł.

Podobnie będzie z kuchnią – w wybranym projekcie domu możemy uwzględnić, że może być połączona z jadalnią, pokojem dziennym lub zbudowana zupełnie osobno. Tu tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji.

Warto też zastanowić się nad tym, czy dom ma być tradycyjny, czy energooszczędny? Dostępne na rynku gotowe projekty domów pozwalają na taki wybór, jednak tu decydować powinna kalkulacja kosztów – na ile opłaca się inwestować o 20-30 proc. więcej w budowę, przy rosnących cenach energii?

Podsumowując – wybór odpowiedniego projektu domu to proces złożony. Nie opierajmy się wyłącznie na wizualnej atrakcyjności bryły budynku – wybór powinien być bowiem podjęty przede wszystkim w oparciu o określenie potrzeb rodziny. Wizualna „uroda” budynku też jest ważna, ale powinna być brana pod uwagę dopiero po spełnieniu innych założeń. Nie ma bowiem nic gorszego niż drogi w budowie i utrzymaniu ogromny dom, w którym czujemy się źle i pomimo przestrzeni nie jesteśmy w stanie właściwie ulokować domowych sprzętów.

Dlatego proponuję – zastanówcie się i spiszcie razem jakie pomieszczenia będą Wam potrzebne, określcie budżet budowy i wtedy dopiero szukajcie gotowego projektu, lub w przypadku niestandardowych oczekiwań – architekta który wykona indywidualny projekt domu zgodny z oczekiwaniami.

Pamiętaj, że koszt poprawek na etapie projektowania zamyka się często w kilkuset zł, o tyle w czasie budowy (lub co gorsza już po jej zakończeniu) może iść w tysiące, albo nawet dziesiątki tysięcy złotych.

Jak tanio zbudować?

Koszt budowy spędza sen z powiek niejednego inwestora. Wynajem ekipy, zakup sprzętu… a właściwie dlaczego nie wynajmować także i samego sprzętu? Większości i tak nie będziesz przecież potrzebować po zakończeniu inwestycji.

Specyficzny rynek budownictwa powoduje, że możliwa jest sytuacja gdy np. wynajem samej koparki i osobno kierowcy będzie tańszy, niż wynajem ekipy budowlanej, która ją posiada. Niewiedza generuje koszty, a im więcej obsłużymy sami tym tańsza będzie cała budowa.

Koparkę możesz wynająć w Boels, to firma budowlana zajmująca się wypożyczaniem sprzętu i pojazdów. Rozliczanie za dzień wynajmu pozwala w pełni kontrolować koszty i czas pracy narzędzia, zamiast zdawać się wyłącznie na szacunki ekipy.

Resztę sprzętu – rusztowania, betoniarki, agregatory itp. sprzęty też możesz samodzielnie wynajmować, co paradoksalnie może ograniczyć całkowite koszty. Sprawdź i policz sam!

Publikacja przygotowana została we współpracy z firmą budowlaną Boels.pl

boels-m