Skip to content Skip to footer

Co zrobić z niewielkim gruntem komercyjnym?

Zakup gruntu, jakim jest działka komercyjna wiąże się z dużymi kosztami. Nawet mały, ale położony atrakcyjnie grunt inwestycyjny, na przykład w obrębie aglomeracji śląskiej, jest cenny i dlatego właściciele żądają za niego nawet ponad milion złotych. W jaki sposób sfinansować zakup niedużej działki pod biznes, a następnie stworzyć na niej dochodową działalność?

Skąd zdobyć pieniądze?

Tylko ogromne firmy mogą sobie pozwolić na zakup gruntów, takich jak działki komercyjne a gotówkę, ale również nie zawsze to robią, ponieważ widzą większy sens w pokrywaniu takich inwestycji z nisko oprocentowanych kredytów, udzielanych na przykład dla przedsiębiorców, którzy mają ciekawy pomysł na biznes. Ponadto dzięki kredytowi można sobie pozwolić na droższy grunt, który ma więcej zalet, na przykład lepszą lokalizację.

Jeżeli zakup działki ma być sfinansowany za gotówkę, zazwyczaj zebranie środków trwa dość długo. W takiej sytuacji, kiedy zdarzy się okazja korzystnego zakupu działki komercyjnej, można nie mieć wystarczającej ilości pieniędzy i okazja przemija. Oczywiście decyzja o finansowaniu musi być podjęta przez inwestora, przy uwzględnieniu sytuacji firmy i innych czynników.

Co zrobić z zakupionym gruntem?

Działki komercyjne, tak jak inne nieruchomości drożeją z roku na rok o około 2%. By na nich zarobić wcale nie ma konieczności samodzielnego zagospodarowania. Można na przykład zaczekać i sprzedać ziemię z zyskiem. Na przykład na terenie aglomeracji śląskiej na pewno znajdzie się na nią wielu chętnych. W ten sposób można zarobić kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych, jednakże na te pieniądze trzeba zaczekać. Oczywiście może się zdarzyć też tak, że kupiec chętny na działkę komercyjną za wyższą cenę znajdzie się od razu.

Wielu inwestorów kupuje także za bezcen nieduże działki rolne, zaś potem potem przekształca je w grunty komercyjne i dzieli. W taki sposób można nabyć jedną działkę, zaś sprzedać na przykład dwie czy trzy.

A może prowadzenie biznesu?

Ostatnim sposobem na zarobek jest samodzielne zbudowanie i prowadzenie jakiejś firmy. Możliwości na niedużej działce jest sporo. Może powstać na niej restauracja, sklep czy jakiś punkt usługowy. Takie rozwiązanie wymaga jednak co najmniej dwa razy więcej funduszy niż potrzeba ich na zakup samej działki.

Ponadto stworzenie i prowadzenie własnego biznesu wymaga pracy i zaangażowania. Najszybszą metodą na zarobek wydaje się ponowna sprzedaż działki zyskiem. Pomaga w tym na przykład dobra reklama.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki komercyjne